مقدمه

مخزن تحت فشار واتس در ایران طرفداران بسیار زیادی به خود جذب کرده است. این مخزن تحت فشار قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد، در ساختمان های مسکونی کاربرد فراوانی دارد. به طور کلی مسئله تامین آب مورد نیاز ساختمان ها امروزه به یکی از دغدغه ها و مشکلات ساختمان های مرتفع تبدیل شده است. چرا که سیستم پمپاژ شهری عمدتا قادر است تا طبقه دوم ساختمان ها را پوشش دهد. یکی از تجهیزاتی که در سیستم لوله کشی ساختمان ها می تواند تا حد زیادی در تامین آب مورد نیاز طبقات بالاتر موثر واقع شود، مخزن تحت فشار واتس است. این دسته از تجهیزات محصول مشترک کشور ایران و ترکیه است. در ساختار این منابع از تکنولوژی روز ایتالیا استفاده شده و به همین دلیل این دسته از منابع از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. عمدتا خرید مخزن تحت فشار واتس در ایران جهت کنترل فشار موجود در سیستم لوله کشی انجام می شود. تا به این ترتیب طول عمر و دوام پمپ موجود در موتور خانه افزایش پیدا کند. اما این منابع چه ویژگی هایی دارند؟ انواع مخزن تحت فشار واتس در ایران کدامند؟

پمپ آب | شکل 2: مزایای استفاده از مخزن تحت فشار واتس در ایران

مزایای استفاده از مخزن تحت فشار واتس در ایران

 

نحوه عملکرد منبع واتس

به طور کلی استفاده از مخزن تحت فشار واتس در ایران سبب می شود تا حد زیادی طول عمر تجهیزات مکانیکی نظیر پمپ و نیز سیستم لوله کشی افزایش پیدا کند. منبع تحت فشار واتس پس از پمپ نصب شده و مقدار معینی از آب شهری را در خود ذخیره می کند. این منابع از یک سو به پمپ و از یک سمت به شبکه لوله کشی ساختمان ها متصل می شود. آب فشرده شده از طریق پمپ به منبع واتس وارد می شود. منبع مورد نظر بر حسب نوع ساختاری که دارد، دیافراگمی و یا تیوپی، فشار آب را افزایش می دهد. به این ترتیب در صورتی که شیر آبی در یکی از طبقات باز شود، آب مورد نیاز از طریق منبع تحت فشار به شیر مورد نظر ارسال می شود. به این ترتیب برای هر بار باز و بسته شدن شیر نیازی نیست که پمپ روشن و خاموش گردد. به همین دلیل طول عمر پمپ به طور قابل توجهی افزایش پیدا می کند. به طور کلی به منظور جلوگیری از بازگشت آب به سمت پمپ و ایجاد پدیده قوچ، در خط اتصال منبع و پمپ، شیر یک طرفه قرار می گیرد. این شیر از بازگشت جریان آب به سمت پمپ جلوگیری می کند.

 

مزایای استفاده از مخزن تحت فشار واتس در ایران

به طور کلی استفاده از منابع تحت فشار در سیستم های آبرسانی مزایای بسیاری را به دنبال دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

طراحی مناسب

همانطور که می دانید، عمدتا مخزن تحت فشار واتس در ایران درون موتورخانه های ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل ابعاد و اندازه این مخازن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور کلی کمپانی واتس این دسته از تجهیزات را گونه ای طراحی کرده ضمن داشتن عملکردی مناسب، کمترین حجم از فضا را اشغال کنند.

 

ظرفیت های گوناگون

از دیگر ویژگی های مخزن تحت فشار واتس، می توان به تنوع ظرفیت آن اشاره کرد. تنوع ظرفیتی منبع های تولید شده توسط شرکت واتس سبب شده تا از این محصول بتوان در ساختمان های با تعداد طبقات کم یا زیاد استفاده کرد.

 

استحکام بسیار بالا

از جمله مزایای استفاده از مخزن تحت فشار واتس در ایران می توان به استحکام بسیار بالای آن ها اشاره کرد. طراحی به خصوص منبع های واتس سبب شده تا این دسته از تجهیزات به طور قابل توجهی در برابر فشار های داخلی از خود مقاومت نشان دهند.

 

متریال مقاوم

از دیگر خصوصیت ها و ویژگی های منبع واتس، می توان به متریال به کار رفته در آن ها اشاره کرد. همانطور که می دانید این دسته از تجهیزات به طور مستقیم در معرض رطوبت و خوردگی قرار دارد. به همین دلیل عمدتا کمپانی واتس در ساختار این دسته از منابع تحت فشار خود، از متریال های مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی استفاده کرده است.

 

قیمت بسیار مناسب

به طور کلی قیمت مخزن تحت فشار واتس در ایران نسبت به سایر منابع مشابه موجود در کشور مناسب تر است. به طور کلی از آنجایی که این تجهیزات محصول مشترک ترکیه و ایران است، از قیمت بسیار مناسبی نسبت به مدل های مشابه موجود در بازار برخوردار است.

 

پمپ آب | شکل 3: طول عمر مخزن تحت فشار واتس

شکل 3: طول عمر مخزن تحت فشار واتس

دلایل طول عمر زیاد مخزن تحت فشار واتس در ایران

به طور کلی طول عمر منابع تحت فشار به کار گرفته شده در موتورخانه ها، تحت اثر عوامل گوناگونی کاهش پیدا می کند. از جمله عواملی که سبب کاهش طول عمر منبع واتس می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

زنگ زدگی بدنه

همانطور که گفته شد، منبع تحت فشار عمدتا در تماس مستقیم با آب هستند. به همین دلیل احتمال زنگ زدگی در آن ها بسیار بالا است. اما شرکت واتس به منظور افزایش طول عمر محصولات خود، از متریال با کیفیت استفاده می کند‌. از طرفی به دلیل آنکه این منابع به صورت یکپارچه قالب گیری می شوند، احتمال زنگ زدگی و نشتی در آن ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

 

استهلاک

به طور کلی در فرآیند تولید مخزن تحت فشار واتس در ایران، از تیوپ ها استفاده می شود. این قطعات لاستیکی از لحاظ عملکردی دقیقا مشابه با دیافراگم ها عمل می کنند با این تفاوت که عمدتا طول عمر تیوپ ها کمتر تخمین زده می شود. در اثر افزایش و کاهش فشار مخزن تحت فشار واتس، تیوپ دایما و به طور نوسانی با دیواره داخلی تماس پیدا می کند. این تماس سبب می شود تا به مرور زمان سطح داخلی دیواره آسیب دیده و زبری سطح آن افزایش پیدا کند. به این ترتیب پس از مدتی تیوپ در اثر برخورد با این سطح زبر آسیب دیده و پاره می شود. توصیه می شود برای جلوگیری از بروز چنین پدیده ای در ساختار مخزن تحت فشار واتس خود، حتما به صورت دوره ای و هر سه ماه یکبار فشار موجود در سیستم تنظیم گردد.

 

پمپ آب | شکل 4: مخزن تحت فشار واتس 24 لیتری

شکل 4: مخزن تحت فشار واتس 24 لیتری

گل و لای و آلاینده های موجود در خطوط لوله کشی

از دیگر عواملی که در خرابی و کاهش طول عمر مخزن تحت فشار واتس در ایران نقش ایفا می کند، می توان به گل و لای موجود در سیستم لوله کشی اشاره کرد. این گل و لای و سنگ های همراه آن ها، با گذشت زمان در کف منبع تحت فشار رسوب می کند. رسوبات گل و لای که عمدتا در کف منبع تحت فشار ته نشین می شوند، دارای لبه های تیزی بوده و پس از مدتی تیوپ لاستیکی موجود در منبع تحت فشار را سوراخ می کند. شرکت واتس برای جلوگیری از این پدیده عمدتا از فیلتر های به خصوصی استفاده می کند این فیلتر ها از ورود گل و لای و سنگ ریزه به درون منبع آب جلوگیری می کنند.

مهنام پمپ به طور رسمی نمایندگی مخزن تحت فشار واتس در ایران بر عهده داشته و همواره محصولات با کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.