منبع تحت فشار چیست و پیش از خرید آن باید به چه نکاتی توجه کرد؟

منبع تحت فشار از جمله تجهیزات پرکاربرد در موتورخانه ها است که وظیفه ذخیره سازی آب مورد نیاز ساختمان ها را بر عهده دارد.

به طور کلی استفاده از این مخازن سبب می شود تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی شده و طول عمر پمپ افزایش پیدا کند.

این دسته از منابع در ظرفیت های گوناگونی تولید می شوند اما عمدتا ظرفیت آن ها در بازه ۸ تا ۳۰۰۰ لیتر قرار دارد.البته حجم این منابع عمدتا متناسب با تعداد افراد موجود در ساختمان، تعداد طبقات و به طور کای میزان آب مصرف شده توسط افراد موجود در ساختمان بستگی دارد. اما چرا استفاده از این منبع باعث افزایش طول عمر پمپ می شود؟ مزایای استفاده از منبع تحت فشار چیست؟

افزایش طول عمر پمپ با منبع تحت فشار

حتما در منازل مسکونی و یا ساختمان های تجاری و اداری دیده اید که در کنار پمپ مورد نظر عموما یک مخزن قرار داده شده است. اما کاربرد این مخزن چیست؟

به طور کلی در این سیستم ها پمپ به طور مستقیم به منبع تحت فشار متصل شده و آب موجود در مخزن را تامین می کند. وجود هوا در مخزن و نیز فشار آب ایجاد شده در آن توسط پمپ سبب می شود تا فشار آب لازم برای جابجایی در بین طبقات تامین گردد.

به این ترتیب در صورتی که فردی در طبقه پنجم یک ساختمان شیر آب را باز نمود، آب با فشار بالا از منبع به سمت شیر مورد نظر حرکت می کند.

به این ترتیب دیگر نیازی به روشن شدن مجدد پمپ برای انتقال آب به طبقات بالاتر وجود نداشته و میزان مصرف برق و استهلاک پمپ به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
از طرفی اتصال مستقیم پمپ به شبکه لوله کشی ساختمان ها سبب می شود تا در صورت قطع آب، گل و لای موجود در شبکه آبرسانی شهری وارد سیستم لوله کشی ساختمان ها شده و به این ترتیب کیفیت آب مصرفی کاهش پیدا می کند.

همچنین وجود این آلاینده ها در پمپ سبب می شود تا طول عمر آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و در نتیجه هزینه های ناشی از تعمیرات آن افزایش پیدا کند.

به همین دلیل در اکثر ساختمان های امروز از منبع تحت فشار در کنار پمپ ها استفاده می گردد.

مزایای استفاده از منبع تحت فشار

پمپ آب اصفهان | مزایای استفاده از منبع تحت فشار

 

با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت که استفاده از این نوع مخازن در کنار پمپ مزایای بیشماری را به دنبال خواهد داشت.

از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هزینه های ناشی از تعمیرات پمپ

  • کاهش مصرف انرژی

  • کاهش سطح صدای تولید شده توسط پمپ

  • تثبیت فشار موجود در لوله کشی ها

انواع مخزن تحت فشار

به طور کلی منابع به کار رفته در ساختمان ها و منازل مسکونی بر حسب نوع طراحی و عملکرد به خصوصی که دارند، عمدتا به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

منابع تحت فشار دیافراگمی

پمپ آب اصفهان | انواع منبع تحت فشار

 

این دسته از منابع به کار گرفته شده در موتورخانه ها، به گونه ای طراحی شده اند که فشار آب موجود در سیستم را ثابت نگه دارند‌ به همین منظور شرکت های تولید کننده عموما در ساختار این تجهیزات از یک دیافراگم و یا صفحه پلاستیکی استفاده می کنند. این صفحه لاستیکی خاصیت ارتجاعی بالایی داشته و کاملا آب بند است.

به طور کلی این دیافراگم وظیفه دارد بین هوای موجود در مخزن و نیز آب وارد شده توسط پمپ ارتباط برقرار کند.

به این ترتیب فشار آب از طریق پمپ موجود افزایش پیدا کرده و دیافراگم به سمت قسمت هوا کشیده خواهد شد. فرآیند پر شدن مخزن تا آنجایی ادامه پیدا خواهد کرد، فشار هوای موجود در مخزن و فشار آب وارد شده با یکدیگر برابر شوند.

در منبع تحت فشار دیافراگمی به محض باز شدن شیر آب در یکی از واحد ها، فشار لازم در مسیر لوله کشی از طریق هوای موجود در مخزن تامین می گردد.

بیشتر بدانید: برندهای تولید کننده پمپ آب کدامند؟

منابع تحت فشار گالوانیزه

از دیگر منابع به کار گرفته شده در موتورخانه ها می توان به منابع گالوانیزه ای اشاره کرد. عمدتا به منظور افزایش طول عمر این منابع بدنه آنها از طریق ورق های گالوانیزه ساخته می شود.

متریال پایه این ورق ها عموما فولاد بوده و به همین دلیل منابع تولید شده از این ورق ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی منابع تحت فشار گالوانیزه حجم آب بسیار زیادی را در خود جای می دهد.

در این منابع برخلاف منابع دیافراگمی میان آب و هوا صفحه جدا کننده ای وجود نداشته و به همین دلیل عمدتا این منابع فشار لازم در سیستم ها فراهم نمی کنند.

تانک های فشار کیسه ای

این نوع از منابع تحت فشار، از لحاظ عملکرد و طاهر شباهت بسیار زیادی با منابع دیافراگمی دارند.

با این تفاوت که در ساختار این تجهیزات به جای دیافراگم موجود، از یک تیوب استفاده می شود.

عملکرد این تیوب دقیقا مشابه با دیافراگم موجود در منبع تحت فشار دیافراگمی است

راهنمای خرید منابع تحت فشار

 

پمپ آب اصفهان | راهنمای خرید منبع تحت فشار

 

به طور کلی پیش از خرید این دسته از تجهیزات باید به نکات متعددی توجه گردد تا به این واسطه افراد بتوانند از محصول خریداری شده نهایت استفاده را ببرند.

از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

متریال به کار رفته در بدنه

به طور کلی متریال سازنده منبع تحت فشار باید در برابر رطوبت، خوردگی و ضربات خارجی از خود مقاومت بسیار زیادی نشان ده

جنس تیوپ و دیافراگم

به طور کلی در ساختار این بخش از منبع تحت فشار باید از متریال هایی استفاده شود که خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی داشته باشد و سبب بهبود عملکرد و افزایش طول عمر دستگاه گردد.

حجم منابع

از دیگر عوامل بسیار مهمی که پیش از خرید منبع تحت فشار باید تحت بررسی قرار گیرد، می توان به حجم منابع اشاره کرد.

عمدتا حجم این تجهیزات متناسب با آب مورد نیاز در ساختمان ها و تعداد افراد مورد نظر انتخاب می شود.

همانطور که گفته شد، عمدتا حجم منبع تحت فشار بین ۸ تا ۳۰۰۰ لیتر انتخاب می گردد.

 

مهنام پمپ اصفهان  با سال های تجربه در زمینه خرید و فروش انواع منبع تحت فشار این افتخار را دارد که همواره محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.