موتورهای الکتریکی یا الکتروموتورها یکی از مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین ابزارهای برقی هستند که دنیای ما به اشکال مختلف به آن‌ها وابسته است. الکتروموتورها کاربردهای بسیاری دارند. این ابزارهای شگفت انگیز را می‌توان در صنعت، پزشکی، لوازم خانگی، گوشی تلفن و بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی مدرن مشاهده کرد. در حقیقت الکتروموتورها اسکلت زندگی مدرن هستند و بدون آن‌ها زندگی کردن به شیوه فعلی، تقریباً غیر ممکن خواهد بود. الکتروموتورها دارای جزئیات و مشخصات بسیار زیادی هستند که در زمان خرید باید به آنها توجه داشته باشید. در مقاله 5 نکته برای خرید الکتروموتور مناسب و با کیفیت، ضمن آنکه به نکات مهمی که باید در زمان خرید الکتروموتور به آنها توجه داشته باشید، می‌پردازیم، شما را با انواع الکتروموتور و بهترین برندهای تولید کننده این محصول آشنا خواهیم کرد.

۱- سرعت الکتروموتور

اولین نکته‌ای که در راهنمای خرید الکتروموتور مورد بررسی قرار دادیم، سرعت الکتروموتور است. سرعت الکتروموتور باید با توجه به نیاز شما انتخاب شود. برای مثال، اگر شما به دنبال الکتروموتوری برای استفاده در کارخانه یا کاربردهای صنعتی هستید، الکتروموتور با سرعت بالا و گشتاور قوی را انتخاب کنید. اما اگر قصد استفاده از الکتروموتور در دستگاه‌های خانگی مثل پمپ آب یا کفکش دارید، الکتروموتور با سرعت کم و گشتاور ضعیف انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

۲- گشتاور الکتروموتور

دومین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، گشتاور الکتروموتور است. گشتاور به معنای نیرویی است که الکتروموتور در زمان حرکت ایجاد می‌کند. برای انتخاب الکتروموتور مناسب، باید گشتاور مورد نیاز خود را تعیین کنید. این مشخصات هم روی خود الکتروموتور و هم روی بسته بندی و مشخصات محصول درج می‌شود. قبل از انتخاب و خرید یک الکتروموتور، حتماً مشخصات آن را به دقت مطالعه کنید.

تفاوت الکتروموتور AC با الکتروموتور DC

۳- نوع الکتورموتور

الکتروموتورها به دو نوع AC و DC تقسیم می‌شوند. الکتروموتورهای AC برای کاربردهای صنعتی و الکتروموتورهای DC برای کاربردهای خانگی مناسب هستند. برای مثال، اگر قصد استفاده از الکتروموتور را در دستگاه‌های خانگی دارید، الکتروموتور DC را انتخاب کنید. البته این موضوع به صورت کلی قابل بیان نیست و لازم است که متناسب با نیاز خود، انتخاب کنید. در ادامه تفاوت‌های این دو نوع الکتروموتور را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

۴- اندازه الکتروموتور

نکته چهارمی که باید در نظر داشته باشید، اندازه الکتروموتور است. اندازه الکتروموتور باید با توجه به فضای موجود برای نصب الکتروموتور و مصرف برق مورد نیاز تعیین شود. برای مثال، اگر فضای موجود برای نصب الکتروموتور محدود است، الکتروموتور با اندازه کوچک را انتخاب کنید. در گذشته اندازه الکتروموتور با قدرت آن رابطه مستقیم داشت اما امروزه می‌توان الکتروموتورهایی با اندازه کوچک و قدرت بالا پیدا کرد. بنابراین، در خرید الکتروموتور، مجبور به انتخاب یک سایز مشخص نیستید.

۵- قیمت الکتروموتور

قیمت الکتروموتور را ما در انتهای این لیست آورده‌ایم، اما برای خیلی‌ها، قیمت مهم‌ترین ملاک برای خرید الکتروموتور است. قیمت الکتروموتور باید با توجه به کیفیت و ویژگی‌های موجود تعیین شود. ممکن است یک الکتروموتور، از لحاظ ظاهر و اندازه، کاملاً شبیه به الکتروموتورهای دیگر باشد اما قیمت آن از برندهای معروف بازار، به میزان قابل توجهی کمتر باشد. در چنین مواقعی باید به کیفیت الکتروموتور و اصل بودن آن شک کنید. متاسفانه الکتروموتورهای تقلبی و غیر اصل نیز به وفور در بازار یافت می‌شوند. به همین علت، باید با بیشترین دقت نسبت به انتخاب الکتروموتور اقدام کرده و حتماً خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.

تفاوت الکتروموتور AC با الکتروموتور DC

الکتروموتورهای AC از جریان متناوب AC و الکتروموتورهای DC از جریان مستقیم DC استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، در الکتروموتور AC، جریان برای چرخش موتور به صورت متناوب تغییر می‌کند، در حالی که در الکتروموتور DC، جریان به صورت مستقیم درون مدار وجود دارد و دارای نوسان نیست.

علاوه بر این، الکتروموتورهای AC و DC در قابلیت‌ها و کاربردهای خود با یکدیگر تفاوت دارند. الکتروموتورهای AC معمولاً برای کاربردهای صنعتی و در مقیاس بزرگ استفاده می‌شوند، در حالی که الکتروموتورهای DC برای کاربردهای کوچک‌تر و دقیق‌تر مانند درایوهای الکتریکی برای روبات‌ها، بخش‌های مختلف خودرو و دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌شوند.

انواع الکتروموتور از نظر کارایی و عملکرد

موتورهای الکتریکی یا الکتروموتورها نیز شامل انواع و اقسام مختلفی هستند که هر یک در زمینه و مکان مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند که برای خرید الکتروموتور لازم است که با نوع عملکرد دستگاه به خوبی آشنایی داشته باشید. ما در اینجا الکتروموتورها را از نظر کارایی و عملکرد به ۴ دسته تقسیم می‌کنیم که شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. الکتروموتور معمولی
  2. الکتروموتور ضد انفجار
  3. الکتروموتور دریایی
  4. الکتروموتور کولری

برای آشنایی با عملکرد این 4 گروه از الکتروموتورها در ادامه توضیح مختصری از هر یک در اختیار شما قرار خواهیم داد.

الکتروموتور معمولی

الکتروموتور معمولی از دو بخش ثابت و متحرک تشکیل می‌شود که به بخش ثابت آن استاتور (stator) گفته شده و بخش متحرک آن روتور (rotor) یا چرخانه نامیده می‌شود که در مرکز استاتور قرار دارد و به شفت متصل می‌باشد.

موتورهای الکتریکی معمولی انواع مختلفی دارند؛ این موتورها ممکن است توان خود را از طریق منابع جریان مستقیم (DC)، نظیر باتری‌‌ها و یک‌سوسازها، تأمین کنند یا از طریق منابع جریان متناوب (AC)، مانند شبکه برق و اینورترها یا ژنراتور‌های الکتریکی.

الکتروموتور ضد انفجار

به طور کلی، انفجارِ الکتروموتور یا به دلیل داغ شدنِ سطح موتور و ایجاد جرقه در هنگام فعالیت زیاد یا به دلیل نقصی در کارکردِ دستگاه و تأمین انرژیِ موتور رخ می‌دهد.

به الکتروموتوری که به طور خاص برای فضاهایِ با ریسک بالا طراحی شده و دارای پوسته‌ای ضخیم و عایق‌بندی شده باشد، الکتروموتور ضد انفجار گفته می‌شود.

انواع الکتروموتور از نظر کارایی و عملکرد

الکتروموتور دریایی

یکی از این کاربردهای ویژه، استفاده از الکتروموتورها در مصارف دریایی و در صنایع مرتبط با کشتی‌سازی است، زیرا آب از سیالاتِ بسیار رسانا محسوب می‌شود و استفاده از تجهیزات الکتریکی در فضاهایِ مرتبط با آن، تابع ملزومات به‌خصوصی خواهد بود.

از الکتروموتور دریایی در بخش‌های مختلف صنایع کشتی‌سازی استفاده می‌شود؛ این موتورها هم بر روی عرشه و هم در زیر آن کاربرد دارند و عموماً در محصولات تهویه‌ کشتی، وینچِ لنج و قایق، پمپ‌های راهبری، شناورهای سطحی و … به کار می‌روند.

الکتروموتور کولری

نوع دیگری از الکتروموتورها که در کولرهای آبی و گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، الکتروموتور کولری یا دینام نام دارند که با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی موجب به چرخش‌در‌آمدنِ فن‌های کولر می‌شود.

موتور الکتریکی در کولرها از نوع AC است و موتور فن از اساسی‌ترین بخش‌ها در عملکرد مطلوب سیستم تهویه است. وظیفه این موتور به حرکت در آوردن فن‌های کولر است که باعث می‌شود هوا در سیستم AC به جریان بیفتد.

برندهای برتر تولید کننده الکتروموتور

برای اغلب افراد برند و نام تولید کننده، اولین معیار برای خرید الکتروموتور است. با توجه به این که برندهای مختلف در بازار وجود دارند. در ادامه برخی از معتبرترین و شناخته شده‌ترین برندهای الکتروموتور را معرفی می‌کنیم تا با اطلاع دقیق، نسبت به خرید اقدام کنید.

الکتروموتور زیمنس (SIEMENS)

زیمنس یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده الکتروموتور در جهان است. این شرکت در سال ۱۸۴۷ تاسیس شده و در حال حاضر به عنوان یکی از برندهای بزرگ در زمینه تولید الکتروموتور، در بیش از ۲۰۰ کشور جهان فعالیت دارد. زیمنس به تولید الکتروموتورهای با کیفیت بالا و قابلیت‌های خاص شهرت دارد.

الکتروموتور الکتروژن (ELECTROGEN)

برند الکتروژن بهترین برند ایرانی تولید کننده الکتروموتور است که متخصصان این حوزه به خوبی با نام و کیفیت محصولات این برند ایرانی آشنایی دارند. الکتروژن با نام دیگری ابتدا از سال ۱۳۵۹ فعالیت تولیدی خود را آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۷۰ با نام الکتروژن و با تولید انواع الکتروموتور فعالیت صنعتی خود را از سر گرفت.

این کارخانه با ۱۵۰۰ نفر کارمند، متخصص و تکنسین با بیش از ۵۰ نوع محصول پیشرو در عرصه تولید الکتروموتور صنعتی و خانگی، مانند: انواع تهویه مطبوع، موتور ماشین لباسشویی، پمپ آب خنک کننده و انواع مشعل گاز و نفت در ایران است که محصولاتی با کیفیت و همگام با تکنولوژی روز را تولید و روانه بازار می‌کند.

الکتروموتور وگ (WEG)

WEG یکی دیگر از برندهای بزرگ تولید کننده الکتروموتور است که در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد. این شرکت در بیش از ۱۰۰ کشور جهان فعالیت دارد و محصولات آن شامل الکتروموتورهای AC و DC با کیفیت بالا و قابلیت‌های خاص است.

الکتروموتور کاجیلی (KAIJIELI)

کاجیلی در اصل یک شرکت تولید کننده الکتروموتور چینی است که در ایران نیز نمایندگی فروش دارد. این شرکت با ثبت دو اختراع به عنوان یک شرکت فناوری خلاق شناخته می‌شود که فعالیت‌های آن شامل تولید، فروش و تحقیق در خصوص موتورهای الکتریکی و ژنراتورها است. محصولات این شرکت با نام تجاری «KAIJIELI» به بیش از ۵۰ کشور و منطقه در اروپا، آمریکای جنوبی، شرق میانه، آسیای جنوبی، آسیای جنوب شرقی و غیره صادر می‌شود.

الکتروموتور موتوژن (MOTOGEN)

یکی دیگر از معتبرترین تولید کنندگان داخلی الکتروموتور برند موتوژن است که در سال ۱۳۵۲ با نام گلد الکتریک تاسیس شد و سپس در سال ۱۳۵۴ به موتوژن تغییر نام داد. این شرکت در حال حاضر انواع الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز را با کاربردهای خانگی و صنعتی را تولید و روانه بازار می‌کند. تولیدات شرکت موتوژن مطابق استاندارهای جهانی است و از کیفیت مناسبی برخوردار می‌باشند.

FAULHABER GROUP

FAULHABER GROUP یک شرکت سوئیسی است که در سال ۱۹۴۷ تأسیس شده و به تولید موتورهای کوچک و دقیق با قابلیت‌های خاص مشغول است. این شرکت برای تولید موتورهایی با ابعاد کوچک و قدرت بالا شهرت دارد که برای کاربردهایی مانند روباتیک، دستگاه‌های پزشکی و دستگاه‌های دقیق مناسب هستند.

جنرال الکتریک (General Electric)

جنرال الکتریک نیز یکی دیگر از برندهای برتر تولید کننده الکتروموتور است که در سال ۱۸۹۲ تأسیس شده است. این شرکت الکتروموتورهایی با قدرت بالا و کارایی مناسب تولید می‌کند که برای کاربردهای صنعتی و مربوط به نیروگاه‌ها مناسب هستند.

ماکسون موتور (Maxon Motor)

ماکسون موتور یک شرکت سوئیسی است که در سال ۱۹۶۱ تأسیس شد و به تولید موتورهای کوچک و دقیق با قابلیت‌های خاص مشغول است. این شرکت برای تولید موتورهایی با ابعاد کوچک و قدرت بالا شهرت دارد که برای کاربردهایی مانند روباتیک، دستگاه‌های پزشکی و دستگاه‌های دقیق مناسب هستند.

TECO Westinghouse

TECO Westinghouse یک شرکت آمریکایی است که در سال ۱۸۸۶ تأسیس شده و به تولید الکتروموتورها با کاربردهای مختلف مشغول است. این شرکت محصولاتی را با اندازه و قدرت مختلف تولید می‌کند که برای کاربردهایی مانند ماشین آلات صنعتی، دستگاه‌های پزشکی و نیروگاه‌ها مناسب هستند.

خرید انواع الکتروموتور از بهترین برندها با قیمت مناسب

بر خلاف تصور عمومی، الکتروموتورها دارای انواع مختلف با ویژگی‌های گوناگون هستند و هر الکتروموتوری را نمی‌توان برای مصارف مختلف به کار برد. بنابراین، داشتن مطالعه و تحقیق کافی، قبل از خرید الکتروموتور، ضروری است و از بروز زیان‌های احتمالی موجود در این کار، جلوگیری می‌نماید.

در سایت مهنام پمپ می‌توانید بهترین مدل‌های الکتروموتور را مشاهده، بررسی و با مناسب‌ترین قیمت خریداری کنید. ارائه مدل‌های مختلف الکتروموتور آن هم از برندهایی معتبر و محبوب به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به مدل مورد نظر خود دست پیدا کنید. پس با در نظر داشتن نکاتی که در این مقاله ذکر شد هم اینک می‌توانید وارد فروشگاه مهنام پمپ شوید و الکتروموتوری که به دنبالش هستید را به راحتی سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Leave the field below empty!